Dobrodziejstwo soków owocowych i warzywnych
Świeżo wyciśnięte soki owocowe i warzywne świetnie smakują, a także doskonale oczyszczają organizm i zaopatrują go w mnóstwo witamin, mikroelementów i soli mineralnych. Usuwają martwe komórki, rozpuszczają śluz, rozpuszczają sole i kamienie, niektóre zapobiegają chorobom nowotworowym. Kolejną ich zaletą jest to, że są szybko przyswajane przez organizm – w ciągu około 30 minut.
Dlaczego warto pić sok z marchwi?
- posiada właściwości przeciwrakowe
- obniża ryzyko chorób serca i zawałów
- pomaga obniżyć poziom cholesterolu
- poprawia wzrok dzięki zawartości beta-karotenu, luteiny i zeaksantyny
- poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci
- pomaga w rozkładzie toksyn nagromadzonych w wątrobie
Sok jabłkowy
Sok jabłkowy to przede wszystkim źródło błonnika pokarmowego, niezbędnego do prawidłowej pracy jelit i trawienia. Zawiera wiele witamin i składników mineralnych, np. witaminę C, A, E, potas oraz zdrowe kwasy. Jabłka i ich przetwory to także bogactwo antyoksydantów, które hamują działanie wolnych rodników.
Sok z aronii i jego właściwości
Właściwości zdrowotne aronii są nie do przecenienia – to antidotum na choroby cywilizacyjne: nadciśnienie, miażdżycę, nowotwory i schorzenia oczu. Aronia zawiera witaminy: C, B2, B3, B9 (czyli kwas foliowy), P oraz witaminę E. W aronii są także cenne makro- i mikroelementy: wapń, żelazo, miedź, molibden, mangan jod i bor.
Czarna porzeczka – bomba witaminowa!
Sok z czarnych porzeczek ma wiele właściwości zdrowotnych. Stosowany jest przy anginie i innych infekcjach górnych dróg oddechowych, artretyzmie czy reumatyzmie. Wspomaga także leczenie migreny, problemów żołądkowo – jelitowych czy ogólnego wyczerpania organizmu. Polecany pomocniczo przy niedokrwistości, zaćmie, złej krzepliwość krwi, wypadaniu włosów i zębów, a nawet zapaleniu gruczołu krokowego!
Sok malinowy – na przeziębienie i grypę
Sok z malin pomaga w przeziębieniu lub grypie. Zawiera naturalny kwas salicylowy (podobnie jak aspiryna czy polopiryna), dzięki temu sprzyja poceniu się, co obniża gorączkę. Zawarte w soku z malin olejki eteryczne działają rozgrzewająco i antyseptycznie. Sok z malin zawiera dużo potasu, magnezu, wapnia i innych witamin, a także polifenole, czyli antyoksydanty, które zapobiegają powstawaniu nowotworów oraz przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Jagoda kamczacka – niedoceniany skarb
Ciemnoniebieska skórka, słodki, ale kwaskowaty miąższ i mnóstwo antyoksydantów. Owoce jagody kamczackiej są wykorzystywane w medycynie ludowej jako surowiec wzmacniający, o działaniu obniżającym ciśnienie tętnicze i zmniejszającym ryzyko zawału serca, zapobiegający anemii, spowalniający rozwój jaskry, jako lek przeciwmalaryczny, pomocny w chorobach układu pokarmowego oraz zakażeniach bakteryjnych. Jagoda kamczacka zawiera cenne substancje zwalczające wolne rodniki, witaminę C, A oraz żelazo, jod i miedź. Jednak za najważniejsze składniki jagody kamczackiej uważa się związki fenolowe, takie jak antocyjany, flawonoidy, proantocyjanidyny oraz kwasy fenolowe. Związki te mają silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu pomagają zapobiegać wielu chorobom, u których podłoża leży stres oksydacyjny.
Pigwa – nie tylko na przeziębienie
Pigwa ze wszystkich witamin najwięcej zawiera witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy. W okresie jesienno-zimowych zachorowań organizm wspomagają także zawarte w pigwie witaminy z grupy B. Owoce pigwy zawierają wiele związków mineralnych, takich jak: wapń, potas, żelazo, miedź, magnez i fosfor, które są niezbędne do wzmocnienia naturalnej obrony organizmu. Dlatego poleca się spożywanie owoców pigwy w postaci soku z dodatkiem miodu przy suchym kaszlu, przeziębieniu, grypie i jesiennym przesileniu. Surowcem leczniczym są również nasiona pigwy. Napar z nasion pigwy złagodzi niestrawności, a także pomoże pozbyć się zgagi i refluksu.